Bebek Gelişimi 9-12 Ay

Bebek Gelişimi 9-12 Ay

9-12 ay aralığı bir bebeğin önceki aylara göre baya hızlı yol katettiği, hem fiziksel hem de zihinsel gelişiminde çok önemli yer tutan bir zaman dilimidir. Bu dönemde bebeğin çevre algısı artık iyice yerleştiğinden anneciklerin de bebekleriyle daha bir yakınlaştığı daha çok şey paylaşıp oyunlar oynadığı görülür..

Bu dönemde Cancan’ın en sevdiği oyunlardan biri şişe kapağı veya herhangi başka bir şeyin kapağını “açıldı-kapandı” yapmak. Ve “ver-al” oyunu oynamaktı. Her ikisi de hem motor ince kas gelişim hem de dikkat ve zihinsel gelişim açısından baya yararlı oyunlar. Bu oyunlarda bebek hem birşey başarmış olduğu için mutlu oluyor hem de açılmak, kapanmak, vermek ve almak kelimelerini de algılamış oluyor.

Bu dönemde zihinsel gelişim için başka neler yapabiliriz;

Dokuzuncu ayda bebeğinin gelişimi için farklı boylarda oyuncaklar alabilir onları üst üste birlikte dizebiliriz. Kırılmayan oyuncakları birbirine vurmayı gösterebiliriz

Çıkartılabilir şekilli oyuncaklardan satın alabilir birlikte onları çıkartıp yerine takabiliriz. Hatta onu yüreklendirmeli ve kendi yapması için heveslendirmeliyiz.
Bu aylarda küplerle oynayabilir. Yumuşak küpleri farklı renklerde alıp renk alıştırması yapabiliriz.
Ellerimizle yüzümüzü kapatıp “anne nerede?” oyunu oynayabiliriz. Ellerimizi açınca “anne burada” gibi biraz ce-eee oyununa benzese de anne, baba gibi kavramlara alışmasını sağlayabilir.
El çırpmasına, alkış yapmasına yardımcı olabiliriz. Henüz el çırpmayı öğrenmemişse ellerini hafifçe açıp birbirine hafifçe vurarak nasıl yapılacağını gösterebiliriz. Fakat sakın zorlamayalım, vakti geldiğinde kendi kendine de yapabilecektir. Cancan alkışı neredeyse 11 aylıkken anca yapabilmişti J
Tüm uzuvlarının ismini söyleyerek gösterebiliriz. Örneğin “bu senin burnun, bu benim burnum” gibi hem onun hem de bizim uzuvlarımızı göstererek daha kolay anlamasını sağlayabiliriz. Böyle bir alıştırma, bu dönemdeki bebeklerin dil gelişimi için de olumlu olacaktır.