Bebek Gelişimi 0-3 Ay

Bebek Gelişimi 0-3 Ay

Can’ın mental ve fiziksel gelişimi için ay ay yaptığımız aktiviteleri kısa kısa paylaşmak istiyorum; buna bağlı olarak da bebeklerin hangi ay neleri yapabildiği hakkında da bir fikir verebilirsem ne mutlu bana..

 

0-3 ay:

Bedensel :

*sağ ve sol kolunu sırasıyla yukarı kaldırıp sırtından destekleyerek yanlara döndürme.

Böylece kendi kendine döneceği zamanlara hazırlık yapıyorduk 🙂

*bacaklarını karnına doğru dizden kırarak ittirip geri çekme ve sonrasında bisiklet hareketi yapma. Bu hareketlerle aynı zamanda bağırsaklarını da hareketlendirip pırt yada kaka yapmasını sağlıyorduk 🙂

*Yüzüstü yatma. Can genelde bu şekilde uyuyor ve gündüzleri uyanıkken bile bu şekilde durduğunda daha rahat ediyordu. Yüzüstü yatma bebeğin boyun kaslarını çok çabuk geliştiriyor ve başını dik tutmasını, zaman içinde de omurgasını kuvvetlendirmesini sağlayarak kemik gelişmine katkıda bulunuyor.

*kollarımızı bitiştirip bebeği sırt üstü yatırarak hafifçe sağa sola sallayıp dengesini korumasını sağlıyorduk.

 

İnce Kas:

*ellerimizi ya da parmağımızı kavrayarak kendini kaldırmaya çalışması.

Bu doktorumuzun söylediğine göre aslında yenidoğanların bir refleksiymiş. sonradan öğrenilmiş bir yeteneğe dönüşecekmiş.

 

Zihinsel:

*parmağımızı yaklaştırdığımızda bunu görüp kendi kendine sıkıca yakalaması aynı zamanda zihinsel gelişimi için önemli bir harakettir.

*yanaklarına elimizle dokunup arama refleksini tetiklemek ya da gülmesini sağlamak.

*çıplak ayaklarına dokunarak ayağını hareket ettirmesini sağlamak.

 

Duyusal:

*yüzüne üflemek ve havayı farketmesini alışmasını sağlamak.

*yüzüne doğru bir nesne tutup saga sola yavaşça hareket ettirmek ve gözleriyle takip etmesini sağlamak. Bunu yaparken ilerleyen aylarda tutmaya çalışacağını da göreceksiniz

*şarkı söylemek ve sesimi tanımasını sağlamak. Can’a altını değiştirirken, gündüz sırt üstü yatarken, giydirirken, yıkamaya götürürken, göz temasımız olan her anda mümkün olduğunca, doğaçlama da olsa bir sürü şarkılar söylüyordum. Bazen sevdiğim şarkıları bazen de o anki durumumuzu anlatan atmasyon şeyler de olsa sesimle sakinleşip gözlerime bakarak gülüyor, işte o an zaten dünyalar annelerin!

 

Sosyal-Duygusal:

*göz teması: anne ve baba ile göz teması kurmak. Bu sırada bir de sevgi sözcükleri söylerseniz bebeğinizdeki rahatlamayı mutluluğu hissetmemeniz imkansız, böylece güvenli bağlanmayı da sağlamış olursunuz. Uzmanlar ilk 3 ay bir bebeğin sadece iki üç kişiye güvenebileceğini söylüyorlar.

*seni seviyorum demek ve ismini söylemek. Bunu göz teması yaptığım çoğu anda sesli bir şekilde söylüyordum. Her ne kadar anlamaz gibi düşünsek de bence anlıyor 😉 anlamasa bile hiç yoktan bu iki sihirli kelimeye ve ismine kulak dolgunluğu olsun.

*kucaklamak. Hep söylediğim gibi ilk üç ayın günahı olmaz, vallaha biz koala gibiydik, aman alışır filan diyen çok olacak kulak asmayın ve bebeğinizin en savunmasız en minnoş, en yavru hallerinin tadını çıkarınız..