Bebekler Ve Hayvanlar

Bebekler Ve Hayvanlar

Bebekler doğdukları andan itibaren aslında hiçbirşeyden korkmazlar, çevrelerinin en çok da annelerinin davranışları herhangi birşeyden özellikle de hayvanlardan korkmalarını tetikler. Doğduğu günden itibaren hayvanlarla vakit geçiren bir bebek onlardan pek çok şey öğrenebilir.

0-6 ay : Bebeğiniz kedi, köpek, kuş, tavşan tüm hayvanlarla ilgilenebilir ve ilk 6 ay dahi onu bu konuda desteklemeniz için hiç de erken değildir. Kuşların görüntüleri ve sesleri yeni doğan bebeklerin ilgisini çeker. Pencerelerin önüne yem koyarak onları çekebilir, bebeğinizin görmesini sağlayabilirsiniz. Ama miniğiniz onları daha yakından görmek isteyebilir. Çünkü rengini, hareketini yakından görmek, ona dokunmak ister. Doğduğu andan itibaren zaman ilerledikçe kuşları izlemek, bebeğinizin görsel ve zihinsel faaliyetlerinin gelişmesine yardımcı olur.

Evde hayvan beslenen bir bebek daha çok mikroba maruz kalacağı için bağışıklık sistemi de daha güçlü olacak ve hastalıklara karşı daha fazla direnç gösterecektir.

6-12 ay :Bebekler 9. aydan itibaren farklı sesleri algılamaya başlar. Bu dönemde farklı hayvanların seslerini şarkı söyleyerek öğretebiliriz. Bakınız; ali babanın bir çiftliği var ! J

Bebeğiniz emeklemeye başladığında onu tutmanız iyice zorlaşacaktır. Yürüme isteği ile hareketlerin de hırçınlaştığı bu dönemde, bebeğiniz sizin yaptıklarınızı taklit edeceği için köpeğinizi yavaşça sevmeniz onun da bunu yapacağı anlamına geliyor.

12-18 ay :12. ayın ortalarındaki yürümeye başlayan minik maymununuz her şeye atlamaya çalışacaktır. O yüzden evcil hayvanı olanlar bu dönemde bebeği biraz uzak tutmaya çalışmak gerekebilir.

Son yapılan araştırmalar, evcil hayvanların bebeğinizin beyinsel gelişimini olumlu yönde etkilediğini ve kendine olan güvenini artırdığını göstermiştir.

18 ay: artık bebeğin kitaplarla iyice haşır neşir olduğu dönemdir, bu dönemde özellikle hayvan içerikli kitaplar bebeklerin daha çok hoşuna gider. Birlikte hayvan sesleri çıkarıp taklitler yapmanız hem eğitici hem öğretici olacaktır. Bırakın hangi hayvandan hoşlanıyorsa onunla ilgilensin ve onunla ilgili şeyler öğrensin.

Hangi hayvan olursa olsun ona sizin kontrolünüzde dokunmasına izin verin. Hayvanlarla oynaması onun şefkatli yanını ortaya çıkarması ve diğer canlıları da keşfetmesi açısından harika bir yoldur. Hatta veterinercilik oynayıp onları tedavi etmeye çalışması, hem hayvanlar hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar hem de hayal gücünü geliştirir.