Bebeklere Kitap Okumanın Faydaları

Bebeklere Kitap Okumanın Faydaları

3 ay itibariyle siyah-beyaz resimler, 6 ay itibariyle de dokun-hisset kitapları, kumaş kitaplar ve bebek kartları öneriyor uzmanlar biliyorsunuz..Peki hikaye kitaplarına ne zaman geçelim? Açıkcası bebeğinizi gözlemleyip annelemek en güzeli 😀

Bebeğinizin hem duyusal hem de bilişsel gelişimini desteklemek için onu hazır olduğunda kitaplarla tanıştırın canım anneler, özellikle 1 yaş sonrası, hikayeyi tam anlamasalar bile emin olun her gördüğünü her duyduğunu beyinlerine kaydediyorlar, konuşmaya başladıklarında kelime dağarcığına inanamayacaksınız!

  • Başlangıçta ilgisini çekmek için büyük görselleri olan renkli kitaplar seçebilirsiniz, sevdiği bir hayvan varsa onunla ilgili bir kitap işe yarayabilir örneğin 😉
  • Bebekler etraflarındaki görsel ve işitsel verileri hızla kaydettiklerinden bir simge olarak gördükleri harfleri, ebeveynlerinin harflere bakıp ritmik sesler çıkarmasıyla erken dönemde beyinlerine yerleştirirler. Bu aynı zamanda da erken dönemde konuşma becerisi için temeller atmalarını da sağlar..
  • Kitap okumak bebeklerin beyin nöronlarını ve nöronlar arası bağlantıyı aktif tutarak beyin gelişimine katkıda bulunur..
  • Kitap okumak ebeveyn ve bebek arasında muhteşem bir iletişim şeklidir. Kitap okurken mümkün olduğunca (mecaliniz oldukça 🙂 resimleri seslendirmeye, hikayedeki hayvanları eşyaları vs abartılı ve ilgisini çekecek şekilde seslendirmeye çalışın. Onu eğlendirmek ve bir gülüşünü yakalamak dünyalara bedel çünkü annelik! 🙂
  • Uyku okuması yaparak bebeğinizi uykuya hazırlayabilirsiniz. Her gece vazgeçmeden ve düzenli şekilde kitap okursanız bir hafta içinde az sonra uykuya yatacağı sinyali gitmeye başlayacaktır beynine..

Bu vesileyle buraya Cancan’ın en sevdiği üç kitabı da iliştireyim; Ne zaman kitap okuyalım mı desem neşeli çığlıklar atarak kitap okuma köşemize koşup onu kucağıma oturtmam için kollarını havaya kaldırıyor. Kucağımda sarılıyoruz ve kitaplarımızı öyle okuyoruz, hem sevgi hem bilgi vermiş oluyorum aynı anda..

  • Pearson yayınevininKüçük vakvak yeni arkadaş,
  • İş bankası yayınlarından Akıllı tilkinin masalı,
  • Yine Pearson’dan Tombik Ayı uyuyunca

Bizde  bunlar var şimdilik ama Küçük vakvak ve Tombik ayı’nın serileri var ve tüm kitapları çok seviliyormuş, ilgilisinin bilgisine :))