Geniz Eti Ameliyatı

Geniz Eti Ameliyatı

Can’ım tam 3 yaş +1,5 aylıkken geniz eti ameliyatı oldu.. Doğduğu günden beri uykular problemdi yakın takiptekiler bilir ilk 4 ay zaten #kolik olduğu için kafamızı nerelere vursak rahatlarız şeklinde geziyoduk evde!! Neyse sonra uyku eğitimi, ayrı oda, emziği bırakma derken huzurlu minik bir insan olarak evde yerini alması 6ay civarı oldu, ama o da ne; bu minik adam resmen hüseyin enişte gibi horluyo?!?!😂 Neyse onca uykusuzluğun üstüne “aman uyusun da” diyerek fazla üstünde durmadık, derken ek gıda günleri geldi, resmen yemekle arası yok yani yiyo ama iştah denen meret yok sanki hayatta kalabilmek için yiyo gibi bi durum..

10aylıkken Almanya’ya taşındık, sağım solum derken 2 yaşına geldi ve biz artık geniz eti büyümesi olduğuna kanaat getirdik ve kbb’cilerin kapılarını çalmaya başladık.

Peki nedir bu geniz eti? Geniz eti tıp dilinde adenoid diye geçen bademciklerle alakası olmayan bir burun polipidir. Burunun arka tarafında, küçük dilin yukarısında bulunan bu et parçası istenenden fazla büyüdüğünde bahsettiğim sorunlara yol açıyor maalesef.

Can’da geniz eti büyümesi olduğuna kanaat getirmemizdeki etkenler:

1- ağzı açık uyuyor

2-horluyor

3-bazen uyku apnesi oluyo

4-sabahları kaliteli uyku uyuyamadığı için hep ağlayarak uyanıyo

5-çenesi burun hizasına göre geriye kaymaya başlıyor

6-iştah yok

7-ağzı doluyken ya da en ufak bir burun tıkanıklığında nefes almada çok büyük problemler yaşıyo yani burundan düzgün nefes alamıyo.

Önce Türkiye’de Memorial’daki Burak Erdamar’a gittik, daha buyrun hoşgeldinizden sonraki ikinci cümle “bu adamda geniz eti var” oldu😅 sonra almanya’da tavsiyeler üzerine çocuklarda geniz etinde uzmanlaşmış iyi bir doktor bulduk ve o da alınması gerektiğini söyleyince çocuğun yaşam kalitesini yükseltme amacıyla bu işi daha fazla uzatmayalım dedik ve ameliyata karar verdik. Peki ameliyat öncesi ve sonrası neler yaşadık? Almanya’da bu işler nasıl? Hepsi ve daha fazlası simdi burada!!

Doktorumuz ilk kontrolde ağız ve burundan muayene ile geniz etine, bademciklere sonrasında da kulaklara baktı. geniz eti genelde beraberinde kulak tıkanıklığı getiriyormuş, biz hiç duymada bi problemi olabileceğini tahmin etmedik ama yavrucuk meğersem kulağında basınçla yaşıyomuş yani örneğin uçakta iniş ve kalkışlarda kulak tıkanır ya onun sürekli öyleymiş😭 neyse yaşadığımız küçük şoku atlatınca doktorun oradaki biriken sıvıyı geniz eti ameliyatı sırasında kolayca alabileceğini anladık, çoğu vakada olduğunu, paniğe mahal olmadığını söyledi. Bu vesileyle #burunbalonu ile tanıştık😂 bir burnunuzu kapatıp diğer burun deliğinizden üfleyerek şişirilen bu arkadaş basıncı geçirerek kulağı açıyo, doktorumuz ameliyat gününe kadar bunu yaparak tıkanıklığı sıvı tutabileceğimizi söyledi, eğer tıkanıklık sıvı halde değil de katılaşmış halde ise (bunu sadece ameliyat sırasında görebiliyorlarmış) kulak tüpü takması gerekecekmiş. Neyse Can allahtan bunu eğlenceli buldu ve yaptı da tüpe gerek kalmadan tıkanıklık sıvı şekilde çıkarıldı ameliyat sırasında.. ikinci kontrolde doktor bize ameliyat ile ilgili detayları anlattı, Can’a da çok tatlı yaklaşarak probleminden bahsedip onun geçeceğini söyledi, bir nevi çocuktan onay aldı ☺💓

Bize verdiği bilgiyi; birkaç sayfadan oluşan, çizimlerle de ne yapılacağının gösterildiği bir broşür üzerinden detaylandırdı. Et burundan girilerek alınacak, bademcikler zarar görmeyecek, eğer tüpe gerek olmazsa kulaktaki kesiği siz bile görmeyeceksiniz vs(gerçekten de göremedim) sonra aynı gün ameliyatı yapacağı anestezi kliniğinin bilgilerini verdi, yakın tarihe bir randevu alıp gidip orayı görmemizi, onların da Can’ı herhangi bir rahatsızlığı, alerjisi vs var mı anlamında görmeleri gerektiğini söyledi. Hemen randevu alarak oraya gittik. Burada size çocuğunuz hakkında çok detaylı bir form doldurtup imzalatıyorlar (alerji, ilaç, yediği içtiği herşey vardı nerdeyse çocuğun 3 yıllık kısa tarihi gibi bir form😂) Almanların bu huyu beni benden alıyo; imzala ki bütün sorumluluk sende olsun ben kendimi garantiye alayım mantığı, aman bişey olur biri dava açar filan dev korkuyolar!! Üstüne basa basa ameliyattan 8saat önce hiçbişey yememesi, 2 saat önce de hiçbişey içmemesi gerektiği vs klasik şeyleri çok abartarak söylediler, heralde başlarına bi iş gelmiş diye düşündüm ister istemez.

Neyse şansımıza kliniği de sevdik, adam da iranlıydı, göçmen göçmenin halinden anlar şeklinde bir türkün bir iranlıyla almanca konuşması konulu kısa filmimizde anesteziyi nasıl vereceklerini anlattı😂

Kliniğe vardığımızda elma suyunun içinde uyuşturucu etkisi yüksek bir ilaç içiriyolarmış (orda can sağa sola devrilmeye, konuşması kaymaya başladı zaten) o sırada içi oyuncak dolu kocaman bir kutu da getiriyorlarmış. Bize özel bir yatağımız vardı, orada rahatça hiç acele etmeden soyundurduk oyun oynadık vs. En güzel yanı ise ebeveynlerden birinin daha ameliyata maske ile narkozu verene kadar yanında girmesine izin vermeleriydi bence, hiiiç çocuğun ağlamasına filan mahal vermiyolar yani 👍🏻😅benim yüreğim kaldırmayacağı için bu görevi kahraman babamız gerçekleştirdi, beraber gittiler içeri, babasına ellerini tutturmuşlar, maskeyi takmışlar, tatlı tatlı babasının dediklerini dinlerken gitmiş zaten bizimki.. Sercan çıktı içeriden beni bir ağlama dalgası daha aldı, analık zor iş vesselam çocuk kaç yaşında olursa olsun hormonlar tam olarak terk etmiyo sanırım bünyeyi🙈 kolay bir ameliyat olduğunu, sadece 20dk filan süreceğini bile bile panik oluyo yine de insan.. O 20dk geçtikten sonra çıkmadığı her dakika ömrümün en zor sınavı gibi bişeydi, yüreğine taş oturmak tam olarak böyle bişey olsa gere.. neyse 35dk sonra filan çıktı dediler tekrar yatağımızın oraya aldılar bizi, Can’ı getirip yatırmışlar, uyuyordu, burnu kanıyodu biraz, ben ise yine ağlıyordum..

Uyuyacak biraz narkozu atması için dedi hemşire, gerçekten çok ilgili ve tecrübeliydi. Burnu kanıyo şu an biraz ama kanın çıkması iyi bişey panik olmayın dedi benim ağladığımı görünce, içimden yok ondan değil ben duygu boşalması yaşıyorum dedim, bunu almanca söyleyebildiğimde vatandaşlık vericekler bana sanırım😂 hemen bi 15dk sonra doktorumuz geldi, kontrol etti, herşeyin yolunda olduğunu, geniz etinin muayenede gördüğünden daha büyük olduğunu o yüzden biraz uğraşıp çok detaylı temizlediğini, kulaktaki sıvının ise ilerisi için korkulacak boyutta olmadığını kolaylıkla çıktığını anlattı. (Ama yine de periyodik kontrollere gideceğiz sanırım yaşam boyu)

45dk filan sonra uyandı Can, ama nasıl uyanmak, o ilk anda sanırsın işe geç kalmış öyle bir ciddiyet ve bilinçle yataktan çıkmak istedi😂 yahu 3 yaşındasın sen bi ağla ne bileyim bi annene sarıl. Yok😂 şaka bi yana narkozun etkisiyle beklediğimiz mızmızlanmalar hemen akabinde geldi. Bizi ittirmeler, damar yolunu çıkarmaya çalışmalar. Bir önceki geceden beri ac oldugu icin Hemsire bisküvi ve su getirdi, bisküviyi islatirsak daha kolay yutabilecegini söylerken aaa bi baktim bizimki katur kutur bitirmis bile😅 o sirada sakinleşsin biraz diye evde onu bekleyen bir hediye oldugunu söyledik, ben de videoya aliyodum, şok edici bir şekilde “hediye ne ki? Araba mı” dedikten sonra (bu normal) ikinci olarak “davul mu?” Dedi😂😂😂 ((demekki davul istiyomus!)) eger ileride müzisyen filan olursa bir ameliyatla farketmislerdi dersiniz..

Ameliyat sonrası toplamda 1- 1,5 saat sonra klinikten çıktik. Çıkarken de klinik çalışanları çok tatlıydı, cesaret sertifikası diye bişey veriyorlamış çocuklara, onu verdiler, bir de üzerinde cesur aslan yazan bir yaka broşu, harika!!

Biz ise hediye olarak davulu bilemediğimizden #eisenbahn (ahşap tren rayları ve pille kendi giden trenlerden) almıştık. Eve gelip ilk uykusundan uyanınca onu kurduk oynadık, artı bonus netflix’den 1 bölüm (18dk filan) #peppapig izledi🐽☺️ böylece bu zamana kadar hiç çizgi film izlemeyen Can’ın ekran macerası da başlamış oldu, bu da #tarihenot olarak geçsin. Peppa’yı kitaplarından dolayı biliyo ve çok seviyodu, bi de almancası çok güzel ve tam benim seviyemde o yüzden tercih ettim. Geceyi de çok şükür rahat geçirdik, kanama filan olabilir diye korkmuştum ama olmadı. Eğer olsaydı ensesine buz kalıbı koymayı, dondurma yedirmeyi vs tavsiye etti doktor. Ateş/ağrı olursa diye ibufen şurup verdi ama iyi göründüğü için onu da içirmedim. Neticede ertesi güne hiç ameliyat olmamış gibi normale dönmüştük🙏🏻

Şimdi size işin ilginç yanını söylicem; özel bir doktor muayenesine ve ameliyat için de özel bir kliniğe gitmemize rağmen başından sonuna tümmm bu işlemler için hiç para ödemedik!! Almanya’da sosyal sigorta olayı baya iyi işliyor, Türkiye’dekinden farklı olarak sadece devlet hastanelerinde değil her yerde her doktorda kullanabiliyorsunuz.  (zaten burada hastaneye de gitseniz özel hastane diye bişey yok hepsi aynı)) Devlet her sabit gelirli çalışana hastalık sigortasını mecbur tutuyor, iş vereniniz ya da siz bunu maaşınızdan ödüyorsunuz ve özel muayene olsun olmasın her doktora ya da eczaneye gittiğinizde kapıdan elinizi kolunuzu sallayarak çıkıyorsunuz. Ameliyatı açıkcası başta Türkiye’de yaptırsak mı diye düşündük ama orada kesin özel hastaneye gidecektik, e yolu gittisi geldisi çocuğun düzenini bozmaya hiç değmeyecekti yani..

Ve kapanışı ameliyat sonrası 4.günden ilk izlenimler ile yapayım;

*hala horluyo ama eskiye göre çok çok az, doktor normal dedi , kolay değil 3 yılın alışkanlığı dilini geride tutuyormuş,

*hala ağzı açık uyuyor bu da alışkanlık istersen sen arada kapat bir şekilde kapatmayı öğrenebilir ya da öğrenemeyedebilir dedi 💩

*iştaha gelince yine kendi oturup yemiyo, çorbadan sonra kalkıyo yemeğini ben yediriyorum ama artık en azından acıktım lafını duyuyorum 2 gündür ağzından😄 bu da bana gariban ana teselllisi olmasın mı yani.. olsun!

He bi de tüm çocuklar sağlıklı olsun 🙏🏻