Meme Reddi

Meme Reddi

Bebeğin annesiyle sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu olan emzirme konusu çok hassas ve kişisel bir konu olduğu kadar tüm dünyaca kabul edilmiş ve dünya sağlık örgütünün bir bebeğin beslenmesi için gerekli olduğunu yayınladığı bir konudur.

Durum böyle olunca kişisel mahremiyet bir yana doğum yaptığımız ilk andan itibaren başlıyor emzirme telaşımız..

Dünya sağlık örgütüne göre; bebeklerine ilk 6 ay sadece anne sütü veren annelerin göğüs ve over kanser riski azalır, doğum öncesi kilolarına düşüşleri hızlanır ve obezite oranı düşer.  Aynı şekilde ilk 6 ay anne sütü almış bebekler ise en ideal besini almış demektir. Anne sütü bebeğin sağlıklı büyümesi için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içerir. Güvenlidir ve çocukları, ishal ve zatürre gibi dünya çapında çocuk ölümlerinin iki temel sebebi olan çocukluk hastalıklarından koruyan tüm antikorları içerir. Bu tip erken dönem faydalarının ötesinde, emzirme ömür boyu sağlıklı bir yaşama katkı sağlar. Uzun dönem emzirilen bebekler yetişkin olduklarında daha düşük kan basınçları olur ve daha düşük kolesterollü olurlar. Bunun yanında aşırı kilo, obezite ve Tip-2 diyabet oranları daha düşük olur, zeka testlerinden de daha iyi performans gösterdiklerine dair deliller vardır.

E bu kadar super birşeyse o zaman biz kadınlara da emzirmek ve emzirmeyi toplum içinde de normalleştirmek düşüyor..

Fakat gelgelelim ya emziremiyorsak, bebeğimiz memeyi reddediyorsa?

Can maalesef 3 aylıktan itibaren etrafa ilgisinin artmasıyla birlikte emmek istemedi ve bu durum 5 ayın sonuna dek sürdü.. Ben bu 2 ay boyu büyük bir savaş verdim ve savaşı kazandım!

Nedense sağ mememi emmeyerek başladı herşey, solu emiyor ve sağa geçtiğimde başını çeviriyordu. Ilk önce doydu diye düşündüm fakat meme sırasını tersine çevirdiğimde anladım ki sağı emmek istemiyor, solu da zar zor emiyor aralarda kısa kısa ağlıyordu..

İlk söyleyeceğim şey; böyle bir durum yaşarsanız sakın pes etmeyin, bebeğinizle kurulabilecek en güzel ve özel bağ emzirirken kurulandır ve vereceğiniz savaş inanın buna değiyor..

 

*Yer değiştirin: Can kucağımda evin içinde kanguru gibi hoplaya zıplaya bir odadan diğer odaya geçip dikkatini dağıtıyordum. İnsan oturduğu yerden ve hatta bazen kıyafetinden vs bile bunalabiliyor, zaten bebeğin sizi emmek istememesi yorucu ve üzücü bir durum olduğu için siz mümkün olabildiğince rahat ve pozitif olun.

 

*Pış Pışlayın: bebek memeden kafasını çevirdiğinde onu hemen vücudumdan ayırmadan emzirme pozisyonunda kalıp poposunu pış pışlayarak yavaşça tekrar meme ucuna yaklaştırmak işe yarıyordu.

 

*Pozisyon değiştirin: sol memeyi cradle hold denen klasik pozisyonda emmesine rağmen, sağ memeyi aynı şekilde emmediği için football hold denen ters pozisyonu denedim ve oldu. Tavsiyem aşağıdaki linkte görebileceğiniz tüm pozisyonları birden fazla kez sabırla deneyin..

 

http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/multimedia/breast-feeding/sls-20076017

 

*Bebeği fazla giydirmeyin: normal oda ısısında nasıl giydiriyorsanız emzirirken bir kat çıkarın. Meme emmeyi reddeden bir bebek zaten ruh hali olarak o sırada birşeylere karşı çıktığı ve sinirlendiği için ekstra efor sarfediyor ve terliyor.

 

*Elinizle sıkıp ağzına damlatın: bunu yapmak için dansçı eli tutuşu işe yarıyor. Aynı anda hem bebeğin yanaklarını sıkıp hem de göğsünüzü sıkmak süt akışını tetikliyor.

 

*İnatçı olun: Can ne kadar inat edip kafasını çevirdiyse ben de o kadar inat edip uğraştım. Tabii ki yazması çok kolay, o sıradaki anne psikolojisi bebeğine yetememek, besleyememek noktalarında gidip geldiği için moraller sıfır oluyor ama kendinize güvenin, emmediği her emzirme sonrası mutlaka pompa ile memenizi sağın ve yarım saat sonra tekrar emzirmeyi deneyin.

 

Pompa için ben başta elektrikli ikili pompa kullanıyordum ama bana hem suni geldiği için hem de çok zaman kaybettirdiği için sonradan çok daha sıcak bulduğum manuel pompaya geçtim. Bu konuda en iyilerinden biri olan Lansinoh’u tercih ettim.

 

*Emzirme kampına girin: 45dk-90dk gibi aralıklarla meme teklif etmek, meme sonrası uyku, uyanınca tekrar meme şeklinde annenin ekstra ev işi yapmadan bol sıvı tüketerek emzirmesidir. Sütü artırmak için de baya işe yarıyor.

 

Emziren, emzirmek isteyen, problemler yaşayan, kafasında soru işaretleri olan annelere sosyal medya tavsiylerim; instagramda aşağıdaki hesapları takip edebilirsiniz:

Emzirenanne, emzirmedestektimi, emzirmepsikologu, doc.dr.gulizonat (aşkla besle)