Neden Ağlıyo Bu?<

Neden Ağlıyo Bu?<

Bebek ağladığında on kaplan gücünde yanına koşan anneler toplanın!

Tracy Hogg Yeni Annelere Mucize Çözümler adlı kitabında der ki koşmadan önce neden ağladığını keşfedip sonra müdahale etmek daha doğrudur.

Slow; stop, listen, observe ve whatsup ın baş harflerinden oluşuyor. Yani önce bi durun, dinleyin, gözlemleyin ve ne olduğunu anlayın.

“S”top: Bebeği ağladığında 2-3 saniye durup bir nefes alan anne zihnini temizler ve o anki kendi günlük koşturmasının hissiyatından kurtulur, böylece bebeği anlamaya artık daha açık hale gelir.

“L”isten: Bebeklerin ağlayarak konuşabildikleri için ağlama şekilleri aslında birer mesajdır ama anlayabilene.. Bu çok fazla dinleme egzersizi ile bebeğini ezberleyen bir anne tarafından kolaylıkla başarılabilir. Tabii ki her bebekte farklı olabilecek kodlamalar anneler tarafından geliştirilecektir fakat kitapta yüksek sesle tiz çığlıklar atıyorsa gaz sancısı gelmiştir, başta kısık sonra sabit ritimde ağlıyosa acıkmıştır gibi bazı evrensel işaretlerin varlığından da bahsedilmiş ..

“O”bserve: Ortamı kesss. Bebek ağladığında beden dili, o sırada etrafta olup bitenler, ağlamadan önce olanlar neden ağladığı konusunda çok etkili ve en az ağlaması kadar önemli.

“W”hat’s up: İlk üç adımı ağlamayla aynı çerçevede çözebilen bir anne bebeğinin neden ağladığını daha rahat anlamlandıracaktır. Bu adıma gelebilmiş her anne ağlayan bebeğinin ihtiyacına yönelik sağlıklı müdahalelerde bulunur.

Sözün özü bebek her ağladığında bize birşey söylemek istiyor, onun söylemek istediğini hiçe sayarak hemen kucağımıza alıp, pış pışlayıp susturmaya çalışırsak ya da hemen sussun diye her ağladığında meme verirsek kendini ifade hakkını da elinden almış oluruz ve anlaşılamadığı, o anki ihtiyacı da çözülemediği için bundan sonra tüm ağlamaları tek bir büyük dikkatini bana ver ağlamasına karışıp kaybolabilir.

Pedagog Adem Güneş’e göre okul öncesi çocuklarda iki tip ağlama vardır, çocuğun hangi telden ağladığını anlarsak iş kolaylaşıyor yani..

  • İktidar Mücadelesi: Problem çözme methodu olarak ağlama
  • Duygusal Yoksunluk: İhtiyaçtan ağlama

Kökeninde duygusal bir ihtiyaç olmayan birinci tip ağlama tahmin ettiğiniz gibi yapmak / yaptırmak istediği bişey olduğunda çocuğun ikna yöntemi olarak ağlamayı ebeveynine karşı kullanması söz konudur. Bunu farkettiğimizde eğer tamamen tepkisiz kalıp onunla (ağlamasıyla) ilgilenmemeyi becerebilirsek bir süre sonra taktiğinin yersiz olduğunu görüp vazgeçecektir.

İkinci tip ağlamada ise yukarıda bahsettiğim Tracy Hogg adımlarını izleyerek ona göre tavır alabiliriz..

Amaaaan neyse bunca yazı ağlama için miydi canım, yazımı bir teyze lafıyla bitireyim madem; “çocuk bu ağlar!!” :))