Rahat Uykuya Dalma

Rahat Uykuya Dalma

Çocukların uykuya olan ihtiyacı ve uyku süreleri büyüme dönemlerine göre farklılık gösteriyor. Fakat hangi donemde olursa olsun sağlıklı uyku alışkanlığı kazandırmak için bebeklikten itibaren belirli ayni saatlerde uyuması ve uyanmasını sağladiginizda rahat uykuya daldigini gorebilirsiniz. Buna çocuk gelişimciler uyku rutini diyor..

Sağlıklı ve kaliteli uyumalari için neler ise yarayabilir?

  • Bebeğinizin aşırı yorgun olmamasına dikkat edin

Bebeklerin uyku saatleri biyolojik ritimlerine göre düzenlenmelidir. Bebeğin geç uyutulması, uyku süresinin daha uzun olacağı anlamına gelmez. Hatta bebek bu nedenle yorgun düşerse uyku düzeni etkilenir, uykuya dalmakta ve uykuda kalmakta zorluk çeker, bir süre sonra da kronik uykusuzluk gelişebilir. Bu nedenle bebeğin yorgunluğunun belirtileri iyi gözlemlenmelidir. Bebeğin yorgun olduğu ancak bu yorgunluğun aşırı olmadığı ani yakalamak çok önemli.

Bebeğin rahat bir uykuya dalması için cancan’da işe yarayan diger altın kurallar;

  • Ilık banyo yaptırmak
  • banyo sonrasi masaj yapmak
  • Kitap okumak, Hafifce Şarkı/ninni söylemek veya Hafif müzik dinletmek. (bir gece birini diğer gece diğerini yapıyorum hepsini aynı anda değil)
  • Beslemek (gece uyanmasini engelleyecek kadar! Depoyu fullemek diyorum ben buna 🙂
  • Odasının karanlık olmasına özen göstermek
  • Memede uyuma alışkanlığı kazandırmamak (Bu çok önemli ve zor! Sırf bu iş için çalışan uzmanlar var, ben şükür cancan meme emerken her işte olduğu gibi full konsantre olduğu için uyumuyor ya şanslıyım)

Son maddeden muzdarip annecikler literatür der ki;

Eğer bir bebek uykuya sürekli emzirilerek ya da biberonla beslenerek dalıyorsa, emzirme ile uykuyu ilişkilendirebilir. Bu durum zamanla uykuya başka yollarla dalmasına engel olur. Bebeğin herhangi bir yardım olmadan uykuya dalması isteniyorsa, uykulu hale gelene kadar emzirilmeli fakat bu şekilde uyuyakalması engellenmelidir. Can bazen yorgun olduğu zamanlarda yapıyor aslında öyle olduğu zaman ben onun meme emerken nefes alip verisinden ve emme ritmindeki degisiklikten hemen uykuya geciyor oldugunu anliyorum ve emzirmeyi kesip ayaga kalkiyorum; vedalaşma rituelimizi başlatıyorum.. O Nasil mi? Kucagimda hafifçe pış pış patpat yapip hep ayni cümlelerle kulağına iyi geceler dileklerimi fısıldıyorum. Böylece birazdan yatağına koyacağım sinyalini aliyor, buna uyku eğitimi dilinde “regule etmek” de deniliyor. Yani anam babam işi tabiriyle mayalamak 😀 Bebek iyice mayalanıp kıvama geldiğinde aslında iş bitmiş oluyor o noktadan sonra önemli olan Tracy Hogg’un dediği gibi uyku diyarına girmesi, eğer kapıdan dönerse tekrar regüle etme işi baştan başlıyor ve maalesef en az 20 dk..

Sözün özü rahat uyku için öncesinde siz hep aynı kararlılıkla aynı şeyi yaparsaniz emin olun bir sure sonra yatacağı sinyalini alan bebek çaresiz kalıp uğraşmıyor ve kendini uykuya bırakıyor, ama bir geceki pes etmeniz ve amaaaan uyumuyo deyip kaldırmanız vs onda tekrar böyle yaparsınız belki diye bir umut ışığı oluyor J) (ne kadar da akıllı bir bebek)))

Tabiki her bebek aynı değil hatta bazen günleri bile birbirini tutmayabiliyor. Bazi inat gecelerinde yatağına koyduktan sonra da pış pış patpata devam etmek işe yarayabiliyor. Bir süre sonra sadece pışş veya sadece elinizi vücuduna koymanız yani sadece orada olduğunuz mesajı bile yetecek göreceksiniz..Görmeniz umuduyla..

Bebeklere ve aslında en çok da annelere Mutlu Uykular! 😉