Yeni Annelere Oneupmom Tavsiyesi

Yeni Annelere Oneupmom Tavsiyesi

Yeni doğum yapmışsınız, oksitosin hormonunun en çok salgılandığı günler, hem çok mutlu hem çok telaşlısınız.. 

Her kafadan bir ses çıkıyor, minik yavru ağlıyor, sütün yetiyor mu, aç mı, gaz sancısı mı var, ne yapsam da ağlamasa.. Herkes sevmek istiyor, siz bakmakla yükümlüsünüz.. 

Sakin olun, yavrunuzu göğsünüze bastırın, tentene kalın saatlerce, gözlerine bakın, o size ne yapmanız gerektiğini söyler.. 

Keşke her kadın kendiyle kalsa, kalabalıklara rağmen kendi iç sesini duyabilmeye muktedir olsa,

O günler öyle güzel ve öylesine geri gelmiyor ki.. 

“Sütün yetmiyo, aç bu çocuk, üşüyo bu, sen yıkayamazsın vs vs teyzeleri”ne de yav he he deyip gülün geçin, bir de benden selam söyleyin.. Bu konuda ciddiyim, eğer bu teyzeler kayınvalideniz ya da anneniz bile olsa ilk 3-4 gün sonunda herkesi evine uğurlayın. Bu noktada daha hamileyken eşinizle konuşup anlaşın; bebeğiniz ve anne baba olarak kendi minik ailenizle başbaşa kalmak için ondan mutlaka destek isteyin..

Bu vesileyle, Lütfen çevresinde yeni doğum yapmış bir kadın olanlar, lohusaları anlayın, hediye değil bir kap yemek götürün, bebeği sevmeye değil ufak bir ev işi yapmaya gidin, ona çok güzel bir anne olduğunu, zorlu sürecin göz açıp kapayıncaya kadar geçeceğini söyleyin, sormadığı sürece neyi nasıl yapacağını söylemeyin, yardım istemediği sürece bebeğiyle başbaşa, yanyana, tentene bırakın annelik öyle içgüdüsel ölesiye büyük bir aşk ki herşeyin üstesinden geliyor!!